Nakliye gemisi ile seyehat

 • Zorluk derecesi
  Zorluk derecesi
  Orta
 • Yaş
  Yaş
  3-6 yaş
 • Kimler için
  Kimler için
  Çocuklar ve Ebeveynler
 • Tema
  Tema
  Özel

Arkaplan

Süper marketlerde satılan malzemelerin deniz aşırı ülkelerden nasıl geldiğini hiç merak ettin mi? Büyük sorun o kadar malzemenin denizin üstünde nasıl durabildiği. Cevap bir yük gemisi! Yük gemisi çok büyük bir gemidir ve içi malzeme dolu büyük metal kutuları taşımakta kullanılır. Bugünkü projemizde kağıttan bir yük gemisi yapacağız. Diğer eğlenceli fikirler için kağıt şehir projelerimize göz atmayı unutmayın.

Malzemeler

 • Ekteki dosyanın çıktısını alın.

Araçlar

 • Pritt Stick
 • Makas

Adımlar

Adım 1:

Önce basılmış el işi şablonlarından tüm  imgeleri kesiyoruz.

Adım 2:

Şimdi kağıt geminin  2 ana parçasını alıyor ve kahvaltı kutusu kartonuna yapıştırıyoruz. Kuruması için 30 saniye kadar beklyeyin. 30’a kadar sayabilir misiniz? Şimdi kağıt geminin etrafını kestiğimize göre karton şablonumuz hazırdır.

Adım 3:

Şablon hazır olduğunda, nakliye gemisi ana hatlarını noktalı çizgiler boyunca katlayın.

Adım 4:

Geminin kenarlarında sekmelere bol miktarda tutkal sürün ve bir gemi şekli oluşturmak için yanlarından yapıştırın. Sonra iki ucu yerine yapıştırın. Yardım için resmi kullanın.

Adım 5:

Şimdi geminin ana şeklini oluşturmak için bölüm 2'ye bölüm 1'i yapıştırın.

 

 

Adım 6:

Şimdi imge 3'ü bir kutu şeklinde katlıyoruz. Bu kaptan köşkü olacaktır. Daha sonra kabini şekle yapıştırmak için  Pritt Stick kullanın. Kağıt gemi üzerine a’yı a pozisyonuna yapıştırın. Sonra kaptanın kabininde "b"   pozisyonuna  b'yi yapıştırın. İmge 4’ü imge 5’e yapıştırın.

Adım 7:

Şimdi imge 7'yi bir kutu şeklinde katlayın. Taşıma konteynerı oluşturulacak. Daha sonra konteynırı şekle yapıştırmak için Pritt yapıştırıcı kullanın. Bu tüm yükleri taşıyacak kutudur.

Adım 8:

Dost canlısı deniz mürettebatı (resim 6) yapmak için: kestiğimiz şekli ikiye katlayın ve sonra renkli blokları üçgen şekli oluşturacak şekilde içe katlayın. Sonra tabanı yerine yapıştırmak için Pritt yapıştırıcı kullanın.

Adım 9:

Şimdi oyun zamanı! Nakliye gemisi üzerine bir kap koyun ve yelken açmaya hazır olun!

Bu kadar!

Nakliye gemisi ile eğleneceğinizi umuyoruz.

Gemi resimlerinizi görmek isteriz.  Facebook "Pritt Türkiye" hesabına resimlerinizi göndermek için anne veya babanızdan yardım alabilirsiniz.

İpucu

Karton kağıdı keserken bir yetişkinden yardım isteyin.