Ada: Kraliyet Kalesi

 • Zorluk derecesi
  Zorluk derecesi
  İleri Seviye
 • Yaş
  Yaş
  7-11 yaş
 • Kimler için
  Kimler için
  Çocuklar ve Ebeveynler
 • Tema
  Tema
  Özel

Arkaplan

Hiç kraliyet donanmasında açık denizlerde yeni keşiflere yelken açan  bir denizciymiş gibi davrandın mı? Kraliyet donanmasının bile  korsanlarla savaştıktan sonra gemileri tamir edebileceği, dinlenebileceği, malzeme alabileceği ve donanmaya yeni denizciler katabileceği bir yere ihtiyacı vardır. Keşif peşindeki denizciler, keşfettikleri yeni yerlerde savunma ve korunma için büyük bir kraliyet kalesi yaparlar.  Sıradaki projemizde, adada topları ve bombalarıyla taştan tam bir kale yapacağız.  İki denizcimiz, limana gelecek bir sonraki donanma gemisi tayfasına iyi bir ekleme olacaktır. Bu proje Pritt "Kraliyet Gemisi" proje setiyle daha da eğlenceli oluyor. Unutmayın,bu set, daha fazla açık deniz macerası için, ilgili dükkânlarda bulabileceğiniz birçok proje setinden sadece biri.

Malzemeler

 • Ekteki dosyanın çıktısını alın.
 • Kürdan
 • 1 boş gevrek kutusu (karton)

Araçlar

 • Pratik Pritt Stick
 • Makas

Adımlar

Adım 1:

Önce bütün ada kraliyet kalesi resimlerini bastığınız şablonlardan düz çizgileri takip ederek kesiyoruz. Kapının etrafındaki kesik çizgili yerleri kesmemeye dikkat et.

Adım 2:

Önce büyük ada parçasını (resim 1) mavi denizin üstüne, sonra da küçük adayı (Resim 2) büyük adanın üstüne yapıştırarak adanı yarat.

Adım 3:

Kraliyet kalesini yapmak için, kalenin iki parçasını al (resim 4 ve 5) ve çizgilerden katla.

Adım 4:

Tahta kalenin beyaz kısımlarına yapıştırıcı sürüp birbirlerine yapıştır. Bütün beyaz yapıştırma kısımları kalenin tabanının aynı tarafında olmalıdır. Sonra da kaleyi katlayıp, yapıştırarak bir kare haline getir.

Adım 5:

Şimdi kraliyet kalesinin altına yapıştırıcı sürüp, kaleyi adaya yapıştıracağız.

 

 

Adım 6:

Bayrağı ikiye katlayıp (resim 6), bayrağın beyaz tarafına yapıştırıcı sür. Şimdi de kürdanı ortasına yerleştirip, bayrağın iki tarafını birbirine yapıştırın. Artık kürdandan küçük bir bayrağın var!

Adım 7:

Bayrağı kraliyet kalene yapıştırmak için önce kürdanın dibine biraz yapıştırıcı sür ve sonra da kalenin köşesine sabitle.

Adım 8:

Adanın çimenlerini yapmak için (Resim 3),  çimenin kum renkli kısımlarını 90 derecede katla. Sonra da bayrağın beyaz kenarlarına yapıştırıcı sür. Ardından çimenleri istediğin gibi yerleştirerek adanı süsle.

Adım 9:

Define sandığı yapmak için (resim 7), sandığı kesik çizgilerden katla. Şimdi renkli çıkıntılara yapıştırıcı sür ve kutu şekline sokup, yapıştır.

Adım 10:

Tayfayı yapmak için (resim 8) kesik çizgileri takip ederek katla. Sıra, denizcileri tabanlarına yapıştırmaya geldi; biz bunun için pratik Pritt yapıştırıcı stick kullandık. Bu noktada, nöbette durabilmeleri için üçgen şeklini almış olmaları gerekiyor.

İşte bu kadar!

Kağıttan kraliyet kaleni yaparken krallar gibi eğlendiğini umarız.

Kraliyet kalenin fotoğraflarını görmeyi çok isteriz. Paylaşmak için, anneniz veya babanızdan fotoğraflarını Facebook sayfamız Pritt Türkiye'de paylaşmalarını isteyebilirsin

İpucu

Karton kağıdı keserken bir yetişkinden yardım isteyin.