Büyük Korsan Gemisi

 • Zorluk derecesi
  Zorluk derecesi
  İleri Seviye
 • Yaş
  Yaş
  7-11 yaş
 • Kimler için
  Kimler için
  Çocuklar
 • Tema
  Tema
  Özel

Arkaplan

Hiç korsanların bütün gün ne yaptığını merak ettin mi? Tahta bacaklarını tamir etmedikleri veya güverteyi temizlemedikleri zamanlarda, korsanlar, güvenilir korsan gemileriyle açık denizlerde buldukları tüccar gemilerini yağmalayarak, hazineler ararlar. Peki, korsanlar bütün hazineleriyle ne yaparlar? Güvenli ve gizli bir yere gömüp, tekrar bulabilmek için bir harita çizerler. Kim bilir kaç tane adada gizli korsan defineleri vardır. Bugünün projesinde topları ve tayfasıyla kendi büyük korsan gemimizi yapacağız. Bu proje Pritt "Define Adası"  proje setiyle daha da eğlenceli oluyor. Unutmayın, bu set daha fazla korsan macerası için, ilgili dükkânlardan bulabileceğiniz birçok proje setinden sadece biri.

Malzemeler

 • Ekteki dosyanın çıktısını alın.
 • 3 şiş çubuğu (25cm ,30cm ,10cm)
 • 50 cm'lik ip/yün
 • (30x25cm) 2 büyük parça alüminyum folyo

Araçlar

 • Pratik Pritt Stick
 • Makas

 

 

Adımlar

Adım 1:

Önce bastığımız taslaklardan bütün korsan gemisi resimlerini kesiyoruz.

Adım 2:

Büyük korsan gemimizi yapmaya 8 ve 9 numaralı iki küçük kahverengi parçayı, 4 ve 5 numaralı gemi gövdelerinin uçlarına yapıştırıyoruz.

Adım 3:

Şimdi gemi parçalarını kesik çizgili yerlerden katla.

Adım 4:

Geminin 4 ve 5 numaralı iki gövdesini, 7 numaralı geminin tabanına yapıştır. Gövde parçalarının tabanın kenarını takip etmesine dikkat et.  Yardım için resimleri kullan.

Adım 5:

Şimdi geminin arka kısmını yerine yapıştıracağız. 2 numaralı resmi alıyoruz ve resimde görüldüğü şekilde geminin arka tarafına yapıştırıyoruz.

 

 

Adım 6:

10cm uzunluğunda tahta bir çubuğu kullanarak geminin ön tarafını yapıştır. Bunu geminin ön kenarına kalın bir çizgi halinde yapıştırıcı sürerek yapabilirsin.
Ardından geminin 4 ve 5 numaralı iki gövdesini, kıvrımların arasına tahta bir çubuk koyarak yapıştır, böylece 8 ve 9 numaralı parçalar da birbirine yapışmış olacak.

Adım 7:

Gemi kamarasını yapmak için, kamarayı katlayıp resimdeki gibi yerine yapıştır.

Adım 8: 

Güvertede X’lerin gözüktüğü yerlere delik açıp, yelkenleri yerleştir. Delikleri açmak için şişi kullanabilirsin.

Adım 9:

2 çubuğu gemiye tutturabilmek için alüminyum folyo kullanacağız. 2 büyük alüminyum folyo parçayı (25 cm x 30 cm) ve 2 çubuğumuzu (1, 25 cm uzunluğunda ve 2, 30 cm uzunluğunda) alıyoruz. Alüminyum folyolar alıp, top haline getirip iki çubuğun sonlarına takıyoruz. Şimdi resimde gözüktüğü gibi alüminyum folyoyu düzleştirelim. Daha sonra, folyoların tabanlarına bolca Pritt yapıştırıcı sür ve ikisini birden resimde gözüktüğü şekilde (güverteden dışarı doğru çıkan çubukların olduğu yerde, yuvarlakların üstüne) gemiye yapıştır.

Adım 10:

Resim 12’deki büyük yelkeni resimde gözüktüğü gibi, uzun olan arka çubuğa, küçük olan siyah yelkenliyi de  aynı çubuğa geçir. Aynı işlemi 14 ve 15 numaraları resimleri kullanarak öndeki kısa çubuklarda uygulayın.

 

 

Adım 11:

Bayrağı ortadan ikiye katlayın (resim 13) ve sonra bayrağın beyaz kısmına yapıştırıcı sürüp, en uzun şişin etrafından katlayın.

Adım 12:

İp geminin arkasına yapıştır sonra da resimde görünen şekilde, iplerin çubuklara değeceği noktalara yapıştırıcı sür bu iplerin kaymasını engelleyecektir.

Adım 13:

Tayfayı yapmak için kesik çizgileri takip ederek katla. Sıra, denizcileri tabanlarına yapıştırmaya geldi; biz bunun için pratik Pritt yapıştırıcı stick kullandık. Bu noktada, nöbette durabilmeleri için üçgen şeklini almış olmaları gerekiyor. Resim 3 ve 10’u kullanarak işlemi tekrarla.

Adım 14:

Artık korsan gemini süsleyebiliriz. Sen tayfanı nasıl düzenleyeceksin, aşağıdaki resmi ilham almak için kullanabilirsin. Umarız çok eğlenirsin!

Bu kadar!

Umarız korsan geminle bolca eğlenirsin.

Korsan geminin fotoğraflarını görmeyi çok isteriz. Fotoğraflarını Facebook sayfamız Pritt Türkiye'de paylaşabilirsin.

İpucu

Yelken ve güvertedeki delikler için bir  yetişkinden yardım alın