Masallardaki Şatolar

 • Zorluk derecesi
  Zorluk derecesi
  İleri Seviye
 • Yaş
  Yaş
  7-11 yaş
 • Kimler için
  Kimler için
  Çocuklar ve Ebeveynler
 • Tema
  Tema
  Eğlence ve oyunlar

 

 

Prensesin Rüya Şatosu

Çıktısını al, kes, katla ve yapıştır - Her prensesin yaşamak isteyeceği güzel şato artık hazır.

Malzemeler:

 • 1 A3 elişi kağıdı
 • 5 Kürdan
 • Pritt stick yapıştırıcı
 • Pritt yapıştırıcı bant

Araçlar:

 • makas
 • kalem
 • cetvel

Adımlar

Adım 1

7 şablon sayfasını da  yazdırın. Tercihen dört ön kuleyi (şablon  1-4) kurarak başlayın. Böylece kuleleri inşa ederken karışıklık olmaz, diğer kuleye başlamadan önce her zaman bir kulenin farklı parçalarını yapıştırmanız  gerekir.

Adım 2

Her bir kule aynı şekilde inşa edilmiştir:

a. İlk olarak, duvarları dikkatli bir şekilde kesin. Ne kadar itinalı olursanız, kale o kadar güzel olacaktır. Tüm basılı kenarları ve sekmeleri katlayın. Altıgen  kuleyi dikkatlice katlamak için kat sekmesinden  ve içinden tutkallayın. Eşleşen altıgeni kesip çatı yapmak için üçgen sekmeleri tutkallayın. Kulenin içindeki sekmeleri bastırmak için kalem çok kullanışlıdır.

b. Daha sonra taret şeklinde kesin, tüm kenarları ve sekmeleri katlayın, taretleri birlikte yapıştırın ve eşleşen altıgeni kesip temel yapmak için üçgen sekmelere tutkallayın.

c. Kule ve taretleri birlikte yapıştırın. Taretin her tarafında küçük bir çıkıntı olduğundan emin olun.

d. Sol kulenin mavi çatısı vardır. Dikkatlice kesin. Kenarları katlayın ve birlikte yapıştırın. Tutkalı  dikkatle çatı kenarına yayın ve taret üzerine sıkıca bastırın.

e. Kapının yanındaki kulelerin ekstra bir seviyesi vardır. Duvarları kesip, sonra katlayın ve tutkallayın. Bu kez zemin oluşturmak için sekmeleri alttan altıgen ile tutkallayın. Taretin iç kısmı ile zemin ve ikinci seviyeyi yapıştırın. Üst kenarına bol miktarda tutkalı yayın ve bitmiş çatıyı yerleştirin. Dikkatlice bastırın. Tutkal kuruduktan sonra, taret kenarına kırmızı bayrak ekleyebilirsiniz. Yarım kürdan üzerine sarı bayrağı yapıştırın ve kulenin üstüne yerleştirin. Kürdanı yerleştirmek için kulenin üst kısmını kesmeniz gerekebilir.

 

 

Adım 3

Sonra kale duvarlarını dikkatlice (şablon 5) kesin. Sekmeleri ve baskılı kenarları katlayın.

Adım 4

Sonra kule duvarlarını eklemelisiniz:

a. Dikkatlice her kulede iki yer açın. Noktalı çizgiler nereden keseceğinizi size göstermektedir.

b. Uzun kale duvarı üzerinde yarıklar ile iki katlı kuleyi kapının sağına ve soluna kaydırın.

c. Daha sonra duvarın sağ ve sol uçlarını diğer iki kuleye yapıştırın. Duvarın yan sekmelerinde tutkalı yayın kuledeki yarıktan içeri sürün ve bastırın. Alt duvar kenarının kule duvarları ile eşit seviyede olduğundan emin olun.

d. Aynı şekilde daha kısa iki duvarı dış kulelere yapştırın.

Adım 5

Büyük kağıdı ortadan katlayın ve ikiye bölerek kesin. Bir yarısı üzerine son iki şablonu  (şablon 6-7) yapıştırın. Farklı yapı parçalarını kesin. Kenarları ve sekmeleri balkon ile birlikte katlayın. Sarayın üzerindeki işaretler nereden yapıştıracağınızı gösterir. Sarayın çatısına üç katlı kuleyi takın. Büyük bir kule yapmak için diğer iki kule taşlarını bir araya getirin. Bayrakları yarım kürdana yapıştırın ve yapışkan bant ile kulelerin arkasına ekleyin.

 

 

Adım 6

Dört farklı şerit halinde bir kalem ve cetvel ile şablon kağıdını ikiye bölün:

a. Daha sonra duvarın sağ ve sol uçlarını diğer iki kuleye yapıştırın. Duvarın yan sekmelerinde tutkalı yayın kuledeki yarıktan içeri sürün ve bastırın. Alt duvar kenarının kule duvarları ile eşit seviyede olduğundan emin olun.

b. Aynı şekilde daha kısa iki duvarı dış kulelere yapştırın.

Adım 7

Şeridi sola 20 cm genişliğinde katlayın. Dikkatle eşitleyin. Şimdi gösterildiği gibi bir kalem ve cetvel ile iki çizgi çizin. Satırı şeritler halinde kesin. Şimdi elinizde iki pop-up sekmesi vardır. Her ikisinide öne doğru katlayın. Kartı tekrar açın ve iki açılır pencereyi dışarı itin. Elişi kağıdını tekrar  koyun ve pop-up sekmeleri  içeriye alın.

Adım 8

Şimdi sol kenarı 8 cm sağa doğru katlayın. Kâğıdı çevirin ve 13 cm'lik işaretleme ile tekrar katlayın. Sonra iki adet 13 cm şeridi birlikte dikkatlice yapıştırın. Açılan sekmelerin bir araya sıkışmış olmadığına dikkat edin.

Adım 9

Tekrar sayfayı açın ve dik açılan sekmelerin üzerine düz bina parçalarını yapıştırın: Dar pop-up sekmesi üzerine kule, ve geniş yüzey üzerine saray.

Adım 10

Son olarak, belirlenen sekmelerin üzerine kale duvarını yapıştırın , ve görkemli masal kaleniz bitti.

İşte bu kadar!

 

İpucu

Parçaları ne kadar dikkatli kesersen, kalen o kadar güzel olacak. Önce, bina parçalarını kabaca kesin sonra daha küçük bir makasla daha detaylı parçaları kesin. 

 

Yetişkinler/ebeveynler için:
Parçaların daha sağlam olabilmesi için elişi taslağını kalın kağıda basın (80-100 g/m²). Projenin videosu vardır.