Paper

Kağıt: En önemli el sanatı malzemesi

Kağıt bir çok el sanatları fikirleri ve talimatlarının temelini oluşturur. Sanatçılar ve yaratıcı insanlar başka hiçbir malzemeyi bu kadar çok sevmez. Şaşmamak gerekir çünkü kağıt ile boya, tutkal, katlama, kesme, delik yapılabilir ve yazı yazılabilir. Kağıt türleri çok fazldır. Çeşitli renk, ebat ve kalınlıklarda bulunabilir. Çocuklarla el sanatları yaparken size kağıt dünyası hakkında kısa bir fikir vermek için, kağıdın en yaygın olarak kullanılan türlerinin bir listesini yaptık.

Ofis kağıdı: Kağıt uçaklar için idealdir

Basit bir beyaz kağıt genellikle ofis kağıdı olarak bilinir çünkü en çok ofislerde kullanılır. Fakat yazıcı veya fotokopi kağıdı olarak kullanılması dışında da birçok farklı şekilde kullanılabilir. Sadece birkaç adımda siz de bir uçak veya bir gemi yapabilirsiniz.

Genellikle 80 gr/m² kalınlığa sahiptir ve boyutu A4, yani 210 x 297 mm’dir, ancak mağazalarda en fazla 200 g/m² kalınlıkta ve x 420 594 mm (A2) boyutlarında olanları mevcuttur. Çoğu kağıt içinde tahta olmayan kağıt hamurundan yapılır. Bazıları da % 100 geri dönüşümlü kağıttan yapılır.

Renkli, ebrulu ve gökkuşağı kağıtları

Renkli kağıt: Farklı renklerde ve paket halinde bulunabilir. Tek renkli kağıt  80 g / m² kalınlığında, kolayca katlanabilen, kesilebilen ve yırtılabilen özellikte ince bir kağıttır. Renkli kağıtlar yel değirmenleri, cep telefonu ya da kağıt mozaikleri yapmak için idealdir.

Renkli kağıt, gökkuşağı Kağıdı veya ebrulu kağıdın aksine tek renkli değildir koyudan açığa farklı tonlarda bir renk paleti oluşturur. Geri dönüşüm kutuları gökkuşağı kağıdı ile kaplanarak hediye kutuları haline getirilebilir.

Parlak ve krep kağıt

Parlak kağıt renkli kağıda benzer, genellikle tek renk gibidir, ama özel kaplama nedeniyle parlaktır ve normal renkli kağıt gibi mat değildir. Parlak kağıt bir dizi rulo halinde farklı renklerde bulunabilir. Genellikle  üst tarafı  kırmızı, mavi, yeşil, pembe veya gümüş ve alt tarafı altın rengindedir. Parlak kağıt bir kare ya da daire şeklinde katlanıp birkaç yerinden iç tarafına doğru kesilirse, parlak yıldızlar ve süsler elde edilebilir.

Grafon kağıdı özel bir yapıya sahiptir - elastiktir ve kolay bükülür aynı zamanda kalıp olarak da kullanılabilir. Grafon kağıdı oldukça incedir ve okul öncesi çağında bile genç sanatçılar tarafından kullanılabilir. Grafon kağıdı karışık renkli, tek renkli veya desenli olarak bulunabilir ve çiçek, çelenk veya flama yapımında kullanılabilir. Küçük olanlardan  küçük kâğıt parçaları şeklinde yırtıp buruşturularak resimler yapabilirsiniz. Daha sonra önceden çizilmiş bir resmin üzerine küçük kağıt topları şeklinde yapıştırılabilinir.

Kalın ve çok sağlam - Kraft kağıdı

Normal kağıda göre oldukça kalındır; 100-160 gr / m² bir kalınlığa sahiptir ve normal kağıda göre daha sağlamdır. Kraft kağıdın bir çok rengi mevcuttur. Sadece renkli bir kaplaması olan renkli kağıdın aksine, kraft kağıt tek formlu boya hamurundan yapılır. İki yüzeyi de aynıdır ve kenarları da kağıt yüzeyi ile aynı renktedir.
 El sanatları için ideal bir kağıttır. Pencere resimleri, silüetler, fotoğraf albümleri yapımında ve daha birçok şekilde kullanılabilir. Çok kalın ve sağlam olduğundan ayrıca figür yapımı için de kullanabilirsiniz.

İnce ve pürüzsüz: Kağıt mendil

Kağıt mendil herkes tarafından düzenli olarak kullanıldığından birçok insan için tanıdık bir kağıt tipidir. Ama aynı zamanda el sanatları içinde kullanılabilir. Kağıt mendil ince, saydam ve yumuşak yapısıyla birçok renkte bulunabilir. Aynı zamanda sık sık şeffaf kağıt ile karıştırılır. Ancak çok daha ince ve yumuşaktır. Çocuklar gerçekten el sanatlarında severek kullanmaktadır. Yırtılması kolaydır ve makasa gerek yoktur. Şeffaf olduğundan, fenerler veya lambalar yapmak için idealdir.