Cardboard

Bak, yolda bir kutu var!

Kutu kelimesini duyduğunuzda muhtemelen aklınıza büyük taşıma kutuları veya mobilya mağazasındaki büyük ambalaj kutuları geliyordur. Her ikisiyle de harika şeyler yapabilirsiniz. Örneğin, bir bebek evi, bir garaj ya da gerçek boyutlarda bir aile portresi.
 
Merak etmeyin, karton da bir şeyler yapmak için kullanabileceğiniz küçük boyutlara getirilebilir. Size birkaç fikir vermek istiyoruz.

Biblo kutuları, tebrik kartları veya takvimler için karton

''Kraft karton'' kartonun çok sağlam bir türüdür ve neredeyse iki kat kraft kağıt (200 ile 300 g / m²) kadar kalındır. Kraft karton genellikle asit içermez ve sertliğini kaybetmez. Bu aynı zamanda renklerin zamanla solmayacağı anlamına gelir.
Kraft karton, tek renkli, desenli ya da bir veya her iki tarafı kaplı olarak bulunabilir. Biblo kutuları, tebrik kartları veya takvimler gibi bir çok şeyin yapımında kullanılabilir.

Noel el işleri için ideal malzeme: Oluklu mukavva

İsminden anlaşılabileceği gibi oluklu mukavva yivli veya dalgalıdır. İnce ve aynı zamanda sağlamdır. Bu yüzden hediye paketi veya mumluk yapımı için uygundur. Oluklu mukavvanın birçok rengi bulunabilir, istenildiğinde örnek olarak gümüş ve altın renkte ek bir kaplama yapılabilir. Noel'de el işi çalışmaları için ideal bir malzemedir: Noel ağacı, Noel çelengi veya hediye paketi dekorasyonu yapımında kullanılabilir. Her zaman düz tarafından yapıştırılması gerektiğini unutmayın.

Fotoğraf kağıdı: akrilik renkler için iyi bir kağıt

Fotoğraf kağıdı aslında baskı ve üzerine fotoğrafların yapıştırılması için geliştirilmiştir. Günümüzde, aynı zamanda el sanatları için de çok fazla kullanılmaktadır. İyi bir  fotoğraf kağıdı, asit içermez, yaşlanma ve ışığa dayanıklıdır. Birçok renk çeşidiyle tek renk veya desenli halde istenen boyutta tek sayfa olarak veya fotoğraf kağıdı kalıbı şeklinde bulunabilir. Fotoğraf kağıdı makas kullanarak kolayca kesilebilir. Üzerine bir şeyler yapıştırmak için sıvı yapıştırıcı kullanılması uygundur.
 
Fotoğraf kağıdı ile fotoğraf albümleri dışında  figürler, davetiye, kartvizit, biblo kutuları ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Boş fotoğraf kağıdı akrilik boyalarla renklendirme veya çizim yapmak için uygun bir malzemedir.

Gri karton ve Bristol kartonu

Gri karton gridir çünkü % 100 geri dönüştürülmüş kağıttan yapılır. Kalınlığı 0,5 ila 2 mm arasında değiştiğinden oldukça sağlamdır. Genellikle kitap ciltleme ve modeller için kullanılma nedeni budur. Genç sanatçılar bu materyalle model ile uğraşanlardan daha iyi kullanım alanları bulacaklardır. Gri karton ile evler ve gökdelenlerden oluşan bir şehir oluşturabilirsiniz.
 
Bristol kartonu en az üç kağıt katmanından oluşur. Orta tabaka genelde ahşap bazlı geri dönüşümlü malzemelerden yapılır. Bristol kartonu çok sert ve sağlamdır. Kenarları beyazdır. Beyaz, siyah, gri veya doğal renkte mat veya parlak kaplamalı olarak bulunur. Kalınlığı  250 920 g / m² aralığındadır. Kalın çıkıntılar yapmak için özellikle popülerdir. Kenarları beyaz olduğundan, parçalar birbirine çapraz olarak oturtulabilir.