Motor Beceri Eğitimi Nedir?

"Motor becerisi" terimi bir kişinin hareket gerçekleştirme yeteneğini ifade eder. Motor beceriler kaba motor becerileri ve ince motor becerileri olarak ikiye ayrılabilir. Kaba motor becerileri hakkında konuşurken, bizi taşımak için vücudumuzun genel yeteneği anlamına gelir. Kaba motor yetenkleri: kafa, omuz, gövde, pelvis, kol ve bacak hareketlerini kapsar. İnce motor becerileri, el çabukluğu, ayak parmakları, ayaklar, yüz, ağız, el ve parmakların hareketleri, yanı sıra iki elin koordinasyonunu içerir.  

İnce motor becerilerin sürekli gelişimi üç yaşına başlayan çocuklarda görülebilir. Bu aşamada, bir çocuğun kasları, çok hızlı büyüyen çocuğun dayanıklılık ve gücünü artırmaktadır. Bu da, çocuğun hareketlerinin daha yumuşak ve daha becerikli olmasına neden olur. Çocuklarda modern araçların artan kullanımı ve  kendi elleriyle iletişim ve el yazısı ve el işlerinin azalması çocukların ince motor becerilerini uygulamasını ve hassas hareketleri daha da zorlaştırmaktadır. Bu nedenle sürekli motor öğrenimi küçük çocuklar için önemlidir. Sanat ve el sanatları; kalem, makas, fırça ve tutkal kullanımı gibi parmakların aktif etkileşimini gerektirdiği için çocukların motor becerilerini uygulaması için sağlıklı bir yoldur. Bu gelişme, aynı zamanda, çocuğun çizim hareketleri sırasında da görülebilir. Motor gelişimin ilk aşamasında, bir çocuğun motor hareketler kollarında büyük kaslar tarafından kontrol edilir. Çocuk giderek önkol kasları, hareketleri ve böylece çizimleri kullanır.

Hamur, kil ve karton gibi malzemelerin yardımı ile  çocuk  nesneleri daha doğru kavramayı ve vücudunu, parmak ve kollarını bağımsız hareket ettirmeyi öğrenir. Ayrıca, hamur veya kil trenler duyusal becerilerini çalışıtırır. Bu nedenle  bunlar okulda daha kolay yazma, kalem üzerinde güvenli bir tutuş sağlamak için özellikle önemlidir. Dolayısıyla ince motor becerileri bileği kullanarak yazmaya hazırlamak için yardımcı olur. Düzenli sanat ve el sanatları gerçekleştirmek için bir diğer nokta çocukların sadece el becerisi belli bir seviyeye ulaştıktan sonra konuşmaya başlıyor olmasıdır. Beynimizin dil merkezi ince motor becerilerinden sorumlu beyin bölgeleri ile bağlantılıdır. Bu nedenle, sanat ve el sanatları dil merkezinin gelişimini artırmaya oldukça yardımcı olur.

Çocuklarda yaratıcılıklarını ve sanatsal hayal güçlerini ifade etmek için doğal bir istek vardır. Meslekler küçük çocuklarda hayal gücü ve becerilerini geliştirmek için harika bir yoldur. Pritt bu konuyu çocuklar için yaratıcı el işçiliği tasarım fikirlerinin hedefi yapmıştır. Çocuklar, kesme, katlama ve çizmek ve böylece eğlenceli bir şekilde ince motor becerilerini geliştirir.

Pritt Türkiye Facebook sayfasında tartışmaya katılın ve düşüncelerinizi bize iletin.