Çocuklarda sabır gelişimi önemli midir?

1960'larda ve 1970'lerde Walter Mischel adında Stanford psikoloğu, çocuk gelişimi ve sabır alanında bazı deneyler yapılmıştır. Bu deneyler, marshmallow deneyleri olarak da bilinir.
 
MISCHEL deneylerinde, bir çocuğa marshmallow verilir. Çocuğa daha sonra deneycinin odayı terk edeceği ve deneyci yokken çocuğun marshmallow yemezse ikinci bir marshmallow verileceği söylenir. Çocuk deneyci geri gelmeden marshmallow yerse, ikinci bir marshmallow verilmeyecektir.
 
Yani marshmallow yeme veya yememek hakkında bu kadar önemli olan neydi? Mischel uzun vadeli kazanç için kısa vadeli zevki ertelemenin çocuklar arasında bir bağlantı olup olmadığını görmeye çalışıyordu. Şimdi bir marshmallow ya da gelecekte iki tane. MISCHEL çalışması gelecekteki ödülleri beklemeyi başaran çocukların okulda daha iyi olduğunu diğer çocuklara göre daha yüksek eğitim düzeyleri olduğunu, fazla kilolu olma olasılığının daha az olduğunu ortaya koymuştur.

MISCHEL çalışması uzun vadeli kazanç için kısa vadeli zevki feda eden çocukların hayatları boyunca daha başarılı olacağını gösterdi.
 
Prittworld ve eğitim uzmanları farklı zorluk seviyesine sahip el işçiliği projeleri geliştirmiştir. Bu projeler çocuklara sabır ve çeşitli yaşam becerilerini öğretmek için tasarlanmıştır. El işçiliğinde tutkalın kuruması için beklemeyi  tüm malzeme toplamayı ve tüm sayfaları dikkatli kemeyi gerektirir. Burada zaman ve sabır içeren tüm faaliyetler vardır. Daha fazla çocuk el işi etkinlikleri ile sabır becerisi gelişecektir.

Facebook Sohbetimize katılabilir ve fikirlerinizi paylaşabilirsiniz.